Ženy nie sú samice!

Naša regionálna tímlíderka Renáta Zolnaiová sa vyjadrila k pripravovanej novele zákona o interupciách.

Ženy nie sú samice!

Ženy nie sú samice

 

Nemajú majiteľov, ktorí rozhodujú o ich reprodukcii. Vedia si samé vybrať, kedy budú mať dieťa a či ho vôbec budú mať.

Celá táto novela je len pokusom o sťaženie prístupu k interupciám. Ženám nepomáha, ale uráža ich súdnosť a inteligenciu.

Je pre mňa zvláštne, že sa tejto téme vôbec venujeme teraz v roku 2020, keď podľa štatistiky NCZI (Národného centra zdravotníckych informácií) počet umelých prerušení tehotenstva (UTP) každým rokom klesá. V porovnaní s rokom 2009 ich počet klesol 1,7-násobne a oproti roku 1997 (t. j. za posledných 23 rokov) až 3,6-násobne. (Zdroj: TS NCZI, TS z 13.5.2020.)

Pokles o 3,6 násobok znamená, že z 50 potratov sa dnes uskutoční 14.

Ženy sa odjakživa pokúšajú regulovať svoju reprodukciu – od lektvarov až po neodborné alebo svojpomocné zákroky. Ak by po tejto službe – teda interupciách nebol dopyt, neexistovali by odborníci, ktorí ich študujú ani potratový turizmus.

A presne k tomu celý tento zákon o smeruje: Časti žien sťažiť, straumatizovať alebo úplne znemožniť UPT.  Avšak týmto sa nič nevyrieši. Potraty tu vždy boli a vždy budú. Rozdiel je, či sa ženy nechajú buzerovať byrokraciou a náboženskými dogmami, alebo či si zákrok vyriešia v Čechách,  Rakúsku či Maďarsku.

Čo s tým potom urobia páni a dámy „len náš spôsob života a názory sú absolútne správne“? Máme očakávať, že s ďalšou novelou príde aj zákaz pre tehotné ženy opustiť krajinu? A keď skončia s tehotnými ženami, čo potom? Zakážu ženám plastické operácie pŕs alebo farbiť si vlasy?

Myslím, že každý uzná, že lepšie ako podstúpiť interupciu, je predchádzať nechcenému tehotenstvu. A to sa dá ANTIKONCEPCIOU preplácanou zo zdravotného poistenia A OBJEKTÍVNOU SEXUÁLNOU VÝCHOVOU - rovnako pre dievčatá ako aj pre chlapcov.

O tom sa, ale spoločenská diskusia nevedie, bože chráň. To je tabu. Bu bu bu. Nech sa radšej mládež vzdeláva na internete. Riešiť problém v zárodku je málo sexi. Voličov to nepriláka.

Príde mi absolútne nespravodlivé, že sa ženy na Slovensku stávajú rukojemníčkami náboženských dogiem. A že na Slovensku existujú predpotopné názory a pokrytci, ktorí si myslia, že majú patent na správny život.

Interupcia nie je dobrá ani zlá. Je to zdravotný úkon, akým je, napríklad, plastická operácia nosa. Ani tie sa nepáčia všetkým, a niektoré ženy ich aj oľutujú.

Ale kto sme my, aby sme súdili? Je to ich telo, ich rozhodnutie. Ženy sú schopné niesť zodpovednosť za svoje skutky aj za dôsledky, ktoré z nich vyplývajú. Nás, verejnosť do toho nič nie je.

Naozaj chceme ako spoločnosť trestať ženy, priškrcovať ich práva, a nútiť ich zmeniť celý svoj život, ak to tak necítia, alebo nechcú, len pre 4 sekundy, keď sa nejaký muž neovládol…?

 

Celé znenie návrhu zákona

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=479948

 

Dôvodová správa

 

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=479949

 

 

Renáta Zolnaiová

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá