MOR HO(axy)

.

MOR HO(axy)

Rok 2020 a situácia okolo pandémie narozdiel od očakávanej akejsi obrody národa priniesla po našťastie slabej prvej vlne doslova hoaxové šialenstvo. Bill Gates chce zredukovať svetovú populáciu, 5G veže šíria covid, nanočip do každého nosa cez testovanie, svetové elity zničením hospodárstva chcú ovládnuť svet, či mnoho iných ZARUČENÝCH správ od otca koňa brata známeho od falošných účtov. Áno, bohužiaľ tomuto podľa prieskumov verí až 56% obyvateľov, teda každý druhý tvoj priateľ, známy či člen rodiny. Samozrejme, ide o štatistiku a väčšina z nás žije vo svojich názorových bublinách, a niektorí máme aj celkom šťastie na malý výskyt takýchto mozgových pochodov v našom okolí a rodine, no celospoločenská realita je bohužiaľ horšia. Kadekto sa dnes oháňa akýmsi kritickým myslením, sedliackym rozumom či vlastným názorom, avšak kto má pravdu ? Pravdu majú iba fakty, avšak tie sa často stávajú obeťou skupinových znásilnení a rôznych prekrútených interpretácií. Ako teda nakladať s faktami?

Tu je návod M.O.R.:

  1.    Mysli.Nemusíš hneď zdielať všetko čo má priveľa !!!, obvykle to nikto nezmaže. Zo dvakrát si to prečítaj, či prípadne pozri video a spracuj informáciu ktorú si práve dostal ale neber ju hneď za 100% pravdivú, dnes ňou nie je takmer žiadna, špeciálne na sociálnych sieťach.
  2.    Overuj. Skús si overiť fakt ktorý sa v príspevku alebo príhode prezentuje aspoň v 2 nezávislých zdrojoch. Akých? To je už na uváženie pre každého, ale ideálne sú to vedecké štúdie, vyjadrenia priamych svedkov, odborné články od špecialistov na danú tému či prípadne štatistické ukazovatele, relevancia zdrojov závisí od témy ktorej sa príspevok týka. Napríklad ak si chceš overiť informácie z aktuálne prebiehajúcich konfliktov, pozri si vyjadrenia oboch strán, lebo klamú všetci. Ak si chceš zistiť niečo o tom ako vírus funguje, pozri si vedecké štúdie virológov a nie odborníkov na raw orechy či poslancov s boľavými (hákovými) krížmi.
  3.    Reaguj. Zhodnoť si čo si sa dozvedel a čo ti hovorí tvoj rozum. Ak si sa s názorom stotožnil a fakty ho podporujú, kľudne ho zdielaj či si ho prisvoj. Ak je to však naopak, prinajhoršom to ignoruj, v tom lepšom prípade poskytni svoj pohľad ktorý si nadobudol po preskúmaní faktov autorovi alebo upozorni svoje okolie na túto nepravdivú informáciu, niekedy tým môžeš zachrániť aj život.

Ak budeš uplatňovať tento postup, tak v už prebiehajúcej dobe dezinformačnej si dokážeš aspoň z časti udržať objektivitu a nadhľad. Cieľom tohoto návodu nie je nútiť niekomu môj svetonázor či názor na niektoré témy (veď tu ani žiaden neprezentujem), len poskytnúť predstavu ako sa dá vyhnúť rôznym konšpiráciám, ktorými je dnešná digitálna doba totálne presýtená.

A ešte jedna rada na koniec: netreba sa báť dať za pravdu aj niekomu koho nemáš rád alebo s ním inak nesúhlasíš ak ťa konfrontuje faktami, lebo patent na pravdu nemá nikto, iba fakty, a aj ty môžeš šíriť dezinformáciu bez vlastného vedomia alebo sa mýliť, je to predsa ľudské.

Richard Straka

 

 

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá