Sputnik: od družice vo vesmíre po prvok propagandy.

.

Sputnik: od družice vo vesmíre po prvok propagandy.

Sputnik: od družice vo vesmíre po nástroj propagandy.

V posledných dňoch ovládla mediálny priestor na Slovensku téma ruskej vakcíny Sputnik V. Teda stalo sa presne to, v čo Ruská federácia dúfala a čo svojou činnosťou sleduje. Rusko sa vakcínou chválilo už na jeseň minulého roka, kedy ju zaregistrovali ako “prvú vakcínu“, avšak bližšie informácie o jej účinkoch a výsledkoch klinických štúdií chýbajú do dnešných dní. Rusko taktiež do dnešných dní nepožiadalo EMA (European Medicines Agency) o schválenie a teda možnosť predaja a distribúcie na území Európskej únie.

Otázka č.1: Prečo to ešte neurobili ?

Problém tkvie pravdepodobne v tom, že Rusko  nedokáže pokryť ani domáci trh, kde je zaočkovaných podľa posledných oficiálnych dát len niečo cez 2 milióny občanov, rovnako biedne je na tom aj distribúcia do krajín, ktoré si vakcínu objednali. Môžeme to vidieť aj na prípade Maďarska, kde zo 600 tisíc vakcín obdržali Maďari iba 145 tisíc dávok, aj to väčšinu až 22. februára.

Otázka č.2: Prečo Rusko hovorí o 300 miliónoch dávkach pre Africkú úniu, ak nedokáže pokryť ani domácu potrebu a už existujúce zmluvy ?

Rusko si je vedomé neschopnosti pokryť výrobu, preto vyhľadáva vo svete partnerov ktorý by mu v tom pomohli. Najbližšie je k tomu Brazília, avšak tá je schopná vakcínu vyrábať najskôr v lete. Hovorí sa ešte o Indii a Južnej Kórei, avšak to je zatiaľ otázne. Ak už Rusko vysiela dávky vakcín, vždy je to sprevádzané médiami a vrcholnými predstaviteľmi daných krajín, čo však pri dodávkach iných druhov vakcín nevidíme. Pritom ide iba o symbolické dávky, ale účel svätí prostriedky – ruské spravodajstvo má čo vysielať v TV aj na sociálnych sieťach. Takto postupuje napríklad aj na sociálnej sieti Twitter, kde s najväčšou pravdepodobnosťou vládou financovaný účet “Sputnik V“, ktorý má v popise odkaz na oficiálnu stránku platenú jej výrobcom a ruským rozvojovým fondom, šíri v anglickom jazyku nepravdivé informácie až nechutnú propagandu, v ktorej samozrejme už využili aj premiéra Slovenskej republiky.

Otázka č.3: Prečo sa tak aktívne zaoberáme vakcínou, ktorá zatiaľ existuje len ako nástroj propagandistov?

Odpovede nechávam na každého z Vás, skôr či neskôr ich dostaneme tak či tak.

Zdroje:

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá