Opakované používanie respirátorov

Pri písaní tohto blogu vychádzame z neoficiálneho českého prekladu (autor: Iniciativa Sníh) nemeckej informačnej brožúry (autor: vedci z Münster University of Applied Sciences, FH Münster, WWU Münster) s [preloženým] názvom „Možnosti a limity nezávislého opětovného použití respirátorů FFP2 pro soukromé použití, na vlastní odpovědnost, v kontextu epidemické situace“. Autori pôvodnej verzie, autori prekladu, a ani mládežnícka organizácia m:SaS nenesú akúkoľvek zodpovednosť, v spojitosti s aplikáciou informácií z publikovaného textu. Použitie tejto metódy je na vlastnú zodpovednosť. Tento text redistribuujeme pre vzdelávacie účely.

Opakované používanie respirátorov

Úvod

Pri správnom používaní poskytujú respirátory lepšiu ochranu než rúška. Okrem nižšej priepustnosti vírusu, taktiež lepšie tesnia na tvári, čím nevytvárajú prieduchy ako napríklad jednorazové rúška. Opätovné používanie respirátorov, hlavne tých na jedno použitie s označením NR, je diskutovanou témou medzi širokou ako aj odbornou verejnosťou. Ak používame respirátor FFP2 pre súkromné účely a dodržiavame všetky zásady odporúčané odborníkmi (napr. R-O-R), tak môžeme predpokladať, že budú vystavené skôr len nepatrnému riziku. Treba poznamenať, že pravidelná výmena respirátorov je najbezpečnejšou možnosťou, no týmto blogom reflektujeme na skutočnosť, že respirátory sú pomerne drahé a mnohí budú používať rovnaký respirátor opakovane. Týmto blogom chceme docieliť to, aby takýto používatelia boli oboznámení s tým, ako sa lepšie starať o respirátory a tým pádom znížili riziko, že sa opakovaným používaním nakazia. Tento návod však nedokáže zaručiť 100% ochranu, a preto ho používajte len na vlastnú zodpovednosť.

 

Respirátor môže byť, oproti iným povrchom, dlhodobo infekčný. Preto by sa nijak ošetrované respirátory nemali nosiť skôr ako po 7 dňoch (a teda až na 8. deň). Zároveň môže byť problematické pre bežného občana správne ošetriť niečo tak náchylné na poškodenie ako je respirátor, a preto Vám ukážeme, ako znížiť riziko pri opätovnom používaní respirátoru bez potreby jeho ošetrenia.  

 

Príprava sušiaka na respirátory pozostáva z troch krokov:

  1. Vytvorte si doma miesto, kde môžete „sušiť“ respirátory na vzduchu tak, aby sa nedotýkali iných povrchov. Miesto by malo byť suché a bez ďalších predmetov. Vyhnite sa kuchyni a kúpeľni, ale aj balkónu, kde je vlhký vzduch. Vlhkosť a chlad predlžujú životaschopnosť vírusu. Zároveň sa vyhnite radiátoru alebo inému zdroju tepla, ktoré by bolo v blízkosti respirátorov. Nie je vhodné, aby boli vystavené teplote 30-40 °C (táto teplota je ideálna na tvorbu baktérii, hlavne vo vlhkých respirátoroch). Vhodná je chodba, obývačka alebo pracovňa.
  2. Každá osoba môže opätovne nosiť len tie respirátory, ktoré sama použila. Zásadne nepoužívajte respirátor niekoho iného. Preto si pripravte pre každú osobu v byte/dome radu siedmych háčikov alebo klincov tak, aby boli na nich uložené respirátory v dostatočnej vzdialenosti od seba. Využiť môžete aj sušiak na bielizeň, či zavesenú šnúru so štipcami, no sušiak/šnúru nepoužívajte počas celého procesu na nič iné.
  3. Každý rad popíšte menom a každý háčik alebo klinec podľa dňa v týždni. Takto budete mať prehľad o tom, ktorý respirátor je pripravený na opätovné použitie. Zaistite, aby takéto miesto nebolo prístupne deťom a zvieratám. Na to aby sa prípadná vírusová nalož na respirátore inaktivovala, je potrebný určitý čas a dovtedy sa nesmiete týchto respirátorov dotýkať. Pri prípadnom dotyku si dôkladne umyte (prípadne aj dezinfikujte) ruky presne podľa odporúčaní odborníkov. Odkaz na to, ako si dôkladne umyť ruky: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4059:covid-19-dokladne-umyte-ruky-ochrania-zdravie&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153

 

Manipulácia s respirátorom a proces sušenia:

  1. Po príchode domov si dôkladne umyte (prípadne aj dezinfikujte) ruky presne podľa odporúčaní odborníkov.
  2. Opatrne si zložte z tváre respirátor tak, aby ste sa nedotýkali jeho prednej časti.
  3. Zaveste ho na prvý háčik, aby sa vysušil (napr. pondelkový). Respirátor si môže znova nasadiť až nasledujúci pondelok.
  4. Znova si dôkladne umyte (prípadne aj dezinfikujte) ruky presne podľa odporúčaní odborníkov.
  5. Nasledujúci deň si nasaďte nový respirátor, ktorý potom zavesíte na ďalší háčik. Proces opakujte.
  6. Prvý respirátor si môžete znova nasadiť až na 8. deň (ak ste ho zavesili v pondelok, tak ho môžete použiť až na ďalší pondelok) Pred a po opätovnom nasadením si dôkladne umyte (prípadne aj dezinfikujte) ruky presne podľa odporúčaní odborníkov.

 

Kedy respirátor vyhodiť?

Autori článku odporúčajú rovnaký respirátor používať maximálne 5 krát! Ďalej okrem toho v súvislosti s jeho opätovným používaním odporúčajú:

-vyhodiť akokoľvek poškodený respirátor;

-vyhodiť akokoľvek netesniaci respirátor, alebo respirátor, ktorý zmenil svoj tvar;

-vyhodiť respirátor, ak ste doňho kašlali alebo bol podľa Vás vystavený veľkej záťaži (t. j. ak ste boli v prostredí, ktoré považujete za infekčné, alebo ste ho nosili dlhú dobu);

-vyhodiť respirátor, ak výrazne zvlhol, či zmokol;

-vyhodiť respirátor, ak sa zašpinil;

-vyhodiť respirátor, ak nemáte dobrý pocit z jeho opätovného použitia.

 

Ako rozhodne NE-dezinfikovať respirátor:

-nevarte ho v hrnci alebo pod parou – hrozí vysoké riziko poškodenia, či až zničenia respirátora. Takýto respirátor nie je bezpečný;

-nedávajte ho do mikrovlnky – nezaručuje rovnomernú dezinfekciu povrchu. Taktiež môže dôjsť k poškodeniu povrchu, či k zníženiu účinnosti filtra;

-neperte ho – v práčke sú vystavené vysokej mechanickej záťaži a prací prášok môže respirátor poškodiť alebo zničiť;

-nedávajte ho do umývačky riadu – rovnako ako v práčke, aj tu je vystavený vysokej mechanickej a chemickej záťaži, čo môže respirátor poškodiť alebo zničiť;

-nedávajte ho pod UV lampu – UV svetlo inaktivuje vírus len na povrchu respirátora, nie vo vnútri respirátora. Vírus teda môže byť stále v respirátore a zároveň môžete UV svetlom negatívne ovplyvniť funkčnosť respirátora;

-nedezinfikujte ho akýmkoľvek sprejom (ani alkoholom) – sprej má tú nevýhodu, že sa nerozprestrie rovnomerne po povrchu. Zároveň môžu niektoré látky v spreji pôsobiť negatívne na Vaše dýchacie ústrojenstvo, vyvolať alergické reakcie alebo môžu ovplyvniť funkčnosť filtra. Alkoholom ničíte ochranné vlastností respirátora.

 

Zhrnutie na záver:

Nevieme Vám garantovať, že Váš respirátor bude bezpečný aj po siedmom dni, čo ho nebudete používať. Výrazne to zníži riziko infekcie, no infikovanie plne vylúčiť nemôžeme. Počet dní môžete prípadne navýšiť, čím ďalej znižujete riziko. Ak ale máte možnosť nosiť vždy nový respirátor, tak si ho radšej vymeňte. Tento blog slúži skôr pre tých, ktorí sú rozhodnutí na vlastné riziko nosiť opakovane rovnaký respirátor. Tento blog im má ukázať jeden z lepších spôsobov ochrany.  

Taktiež chceme upozorniť, že ak nebudete dodržiavať pokyny, ktoré tu sú napísane, tak sa snažte riadiť aspoň nasledujúcimi štyrmi pravidlami:

  1. nenoste respirátor, ktorý mala na sebe iná osoba.
  2. nenoste respirátor aspoň nasledujúci deň/dva potom, čo ste si ho dali dole. Síce stále riskujete, že respirátor bude značne kontaminovaný, no aspoň ho budete mať suchý. Vlhký respirátor totižto neposkytuje takú ochranu ako suchý.
  3. Nepoužívajte respirátor opakovane, ak si nie ste istý tým, že Vás naďalej chráni. (riaďte sa aspoň bodmi popísanými vyššie).
  4. Noste radšej respirátor, ako by ste nemali nosiť nič. Každá vrstva sa počíta. Tak ako Vám je menšia a menšia zima s každou vrstvou oblečenia, tak ste čoraz viac a viac chránený s každou čistou vrstvou, ktorou si prekryjete svoje dýchacie cesty (ústa a nos). Taktiež môžete nosiť multifunkčnú šatku cez respirátor. Okrem toho, že Vám poskytne ďalšiu vrstvu ochrany, tak Vám lepšie zafixuje respirátor pred zosúvaním.

 

Krátke FAQ na záver:

Ako boli zaťažené respirátory, na ktorých sa robil výskumy?

Išlo o osobné používanie (nákup v potravinách, návšteva lekára) po dobu dvoch hodín. Respirátory sa testovali na 5 použití. Predpokladá sa teda, že v danom respirátore nebudete vykonávať veľkú fyzickú záťaž, pri ktorej pravdepodobne dôjde napríklad k výraznému zvlhnutiu respirátora.

 

Prečo nestačí sušiť respirátor len 3-4 dni?

Je pravda, že rôzne štúdie uvádzajú životaschopnosť vírusu na povrchoch od pár hodín až po 4 dni (záleží od povrchu a ďalších podmienok). Respirátor má však iný povrch a iné zloženie ako drevo, kov, plast, či oblečenie a preto sa vzhľadom na špecifický materiál a použitie respirátora odporúča až 7 dní. Po nich by mal byť vírus inaktivovaný do takej miery, že nebude infekčný. Treba však povedať, že ani tento čas nemusí zaručovať 100 % istotu, že sa nenakazíte.

 

Je tento postup vhodný aj pre nové varianty?

Autori prekladu uvádzajú: „Uvedené postupy jsou vhodné stejnou měrou i pro všechny „nové“ varianty SARS-CoV-2. Mutace SARS-CoV-2 jsou různé změny v takzvaných „spike proteinech“. Tyto proteiny jsou pro SARS-CoV-2 klíčem k lidským buňkám. Zde prezentované metody mají za cíl poškození/zničení obalu viru, který je stejný pro všechny současné a nejpravděpodobněji také pro všechny budoucí mutace.“ (str. 25 prekladu, stanovisko k 13.01.2021)

 

Použité zdroje

Pôvodná brožúra:

https://www.fh-muenster.de/gesundheit/forschung/forschungsprojekte/moeglichkeiten-und-grenzen-der-eigenverantwortlichen-wiederverwendung-von-ffp2-masken-im-privatgebrauch/index.php?fbclid=IwAR0DhOauHEZ9mznFYwfedAUg2GNAFXFkv9KCj4hmm1A-XezdhWx4ZIq9P04

Iniciatíva sníh:

https://www.iniciativa-snih.cz/

Preklad:

https://www.iniciativa-snih.cz/moznosti-a-limity-opetovneho-pouziti-respiratoru-ffp2-pro-soukrome-pouziti/

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá