Nikto vám nedá toľko, ako vám dokáže Progresívne Slovensko sľúbiť.

Progresívne Slovensko a ceny energií - nikto nevie ľuďom viac sľúbiť ako mimoparlamentná strana

Nikto vám nedá toľko, ako vám dokáže Progresívne Slovensko sľúbiť.

Progresívne Slovensko sa vyjadrilo k zvyšovaniu cien energií tak, že Sulík pre riešenie nespravil nič a ešte označujú ľudí, ktorí berú boj s klimatickou zmenou vážne, za „ekoteroristov ... Vláda musí zatiahnuť ručnú brzdu a ochrániť desaťtisíce rodín a ľudí, pre ktorých môže byť zvýšenie cien neúnosné. Týmto ľuďom môžu narásť dlhy a mnohí z nich to bez pomoci štátu nezvládnu." Riešením podľa nich by mala byť regionálna zelená energia.

Nemenovaný predajca fotovoltaických panelov na Slovensku má vo svojej ponuke 2,5kWp za 5 090 € s DPH. Príspevok od štátu vo výške 1 375 € teda upraví cenu tohto panelu na výsledných 3 715 € aj s montážou. Odhadovaná úspora elektrickej energie by teda ekvivalentne bola podľa dodávateľa 370 € ročne.

V praxi to teda znamená, že ak by ste chceli zajtra prejsť na „zelenú" energiu, tak bez príspevku od štátu by návratnosť tejto investície bola viac ako 13 rokov a aj s príspevkom od štátu by sa vaša počiatočná investícia vrátila až po 10 rokoch.

Je skutočne hlúpe priživovať sa na takejto téme návrhom, že zvýšené ceny energií, ktoré by mohli ublížiť nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva, by sme mohli nahradiť „eko" riešeniami, ktorých dopad by nízkopríjmové skupiny rozdýchavali najbližších 10-13 rokov a valnú väčšinu z nich by to doslovne zruinovalo.

Je pekné, že chceme byť zelení a „eko" za každú cenu, ale riešiť zvýšené ceny energií pre nízkopríjmové rodiny tak, že ich zadĺžime na 13 rokov je proste čistá hlúposť.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá